14 LUTY

ŚW. WALENTY, MĘCZENNIK.

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. WalentyW III wieku po Chrystusie Panu, żył w Rzymie kapłan, imieniem Walenty. Z pobożności, miłosierdzia, poczciwości i wielkiej wymowy znany był nie tylko Chrześcijanom, ale nawet i poganom. — Gdy się dowiedział o nim cesarz Klaudiusz, kazał go przywieść przed siebie, sądząc, że on jest nieprzyjacielem państwa. Mówiono mu bowiem, że Chrześcijanie potępiają bałwany państwowe, a kto potępia bałwany, wrogiem jest cesarstwa. Rzekł wtedy do Walentego: — Jesteś człowiek mądry i roztropny, dlaczego więc sprzeciwiasz się religii państwowej? Począł wtedy Walenty wyjaśniać cesarzowi, że Chrześcijanie wierząc w Pana Boga, są najlepszymi obywatelami państwa. Bożki kamienne nie mogą być przecież Bogiem, Który stworzył świat i ludzi. Kamienne figury zrobili ludzie, jakżeż potem uznawać ich mogą za coś wyższego? — Podobała się ta mowa cesarzowi, więc rzekł do rady przybocznej, aby jej słuchali. Ale starosta Kalpurniusz ostrzegł cesarza, że Walenty jest dobrym mówcą, dlatego tak ładnie umie się bronić. W gruncie rzeczy jest on wrogiem państwa, bo jest Chrześcijaninem. Oddał więc cesarz Walentego w ręce starosty i rzekł: — Weźmij go i badaj. Jeżeli dobrze mówi, to go słuchaj, jeżeli zaś coś zdrożnego będzie nauczał, to go ukarz. — Takiego rozkazu potrzebował starosta. Ponieważ Walenty bałwanom ofiarować nie chciał, popełnił więc zdrożność w oczach władzy. Oddał go więc obywatelowi Austeriuszowi pod opiekę z poleceniem, aby go namówił do zaparcia się Chrystusa i wrócenia do pogaństwa. Ale zamiast Austeriusz Walentego, — Walenty nawrócił Austeriusza do Chrześcijaństwa. — A miał Austeriusz córkę ślepą od urodzenia. Wzywał Św. Walenty nad nią Imienia Pańskiego, i nagle przewidziała, Przyjęła wtedy Chrzest Święty razem z rodzicami. Rozgłosiło się szeroko cudowne uleczenie ślepej, schodzili się więc do Św. Walentego rozmaici kalecy i chorzy, błagając o zdrowie. A on kładł na nie ręce, modlił się i wypraszał uzdrowienie. — Gdy się dowiedział o tym starosta, kazał uwięzić Austeriusza z całą rodziną, zawieść do miasta Ostii, i tam stracić Św. Walentego kazał pierwej umęczyć, kijami bić, po czym głowę mu ściąć. Stało się to 270 r. po Chrystusie Panu.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Pamiętaj o tej nauce Św. Walentego, że dobry Katolik, jest zarazem dobrym obywatelem swej ojczyzny. Kto wiernie pełni przepisy Kościoła, ten wiernie spełnia i ustawy państwa.

Św. Walenty leczył rozmaite choroby, które jak wiemy, są karą za grzechy nasze, albo za grzechy rodziców. Także Pan Bóg zsyła na nas choroby, chcąc nas doświadczać, już to jako pokutę za grzechy, albo jako środek ochraniający nas przed grzechem. Patrz więc na choroby oczyma wiary, a wtedy szemrać nie będziesz, lecz poddasz się Woli Bożej.

 

 

Modlitwa.

Wszechmogący Boże, Który za wstawieniem się Św. Walentego, Męczennika usuwałeś wszelakie choroby, prosimy Cię w pokorze przez jego zasługi i przyczynę, ściągnij zagniewaną Rękę Twoją, uwolnij nas od choroby, która nas trapi, abyśmy odzyskawszy zdrowie, ochotnym sercem Tobie służyli. Amen.

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *