Przewodnik prawdziwej pobożności
Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
O Życiu Pana naszego Jezusa Chrystusa ku użytkowi wiernych,
którzy żyjąc wśród świata, dążą do doskonałości.
TOM I
(od 1 stycznia do 30 czerwca)
Gdy książka pod tytułem: ,,Przewodnik prawdziwej pobożności czyli Nowe, praktyczne rozmyślania na każdy dzień roku Życia Pana naszego Jezusa Chrystusa zgodną jest we wszystkim z przepisami Wiary Świętej Katolickiej i moralności i bardzo pożyteczną tak dla osób duchownych jako też świeckich, przeto daje jej Ordynariat Metropolitalny najchętniej aprobatę i zaleca ją wiernym do czytania.
OD OBDYNABTATD METBOPOL. O. Ł.
Lwów, dnia 11 sierpnia 1885.
+ Seweryn
Arcybiskup.
Modlitwa przed rozmyślaniem.
O Panie mój i Boże! Wierzę mocno, że jesteś tutaj obecny i że oczy Twoje ku mnie są zwrócone; upadam przed Tobą na kolana, czując się niegodnym stanąć przed Obliczem Twoim, pełen jednak ufności w Twą nieskończoną Dobroć, błagam Cię pokornie o Łaskę, bym to rozmyślanie odprawił na Twoją większą Chwałę i mój duchowny pożytek. Oświeć mój rozum, wzrusz serce moje, wzmocnij mą wolę, abym Cię lepiej poznał, bardziej ukochał i wierniej Tobie służył.
O tę Łaskę proszę za wstawieniem się Najświętszej Panny Maryi, moich Świętych Patronów i Patronek, i mego Anioła Stróża. Amen.
Modlitwie tej towarzyszyć musi nasza własna wewnętrzna praca, — niemniej sumiennie zachować należy pobożne praktyki i przepisy, podane przez mistrzów życia duchownego, od których zachowanie prawie cała wartość rozmyślania zależy.
Przepisy te są:
1) Wieczorem zastanowić się dobrze nad punktami rozmyślania i to tak, jak gdybyśmy je mieli nazajutrz innym powtórzyć — zajmować należy nimi myśli nasze, kładąc się do snu i ze snu się budząc — w modlitwie też porannej prosić o Łaskę dobrego rozmyślania.
2) Przed modlitwą przygotowawczą spytać się samego siebie: W czyjejże obecności mam stanąć za chwilę?…. i dlaczego?…
3) Przy końcu rozmyślania zmówić : „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Marya“ i zrobić krótki jakby egzamin, jak też to rozmyślanie odprawiłem? Jeżeli dobrze, podziękuję Panu Bogu za to, jeżeli źle, zastanowię się, z jakiej to przyczyny, aby je na przyszły raz usunąć.
4) Jeżeli dla wielkiego osłabienia ciała lub znużenia umysłu czujemy się niezdolnymi do odprawienia rozmyślania, to przejdźmy przynajmniej w myśli wszystkie czynności, które w tym dniu nas czekają. Pomyślmy nad tym, jak dobrze je wypełnić — dobrze wobec Pana Boga i wobec ludzi — postanówmy silnie tak je wykonać i prośmy Pana Boga, by raczył każdą czynność nasze pobłogosławić.
5) Możemy także oskarżać się przed Panem Bogiem z dziecięcą prostotą i ufnością, tak jak się oskarżamy przy Świętej Spowiedzi…. z naszej nieudolności w rozmyślaniu, z naszej nędzy duchowej, z naszych błędów i braków, wyliczając je szczegółowo.
Uniżmy, upokórzmy się w ten sposób przed Panem Bogiem i po tej modlitwie bądźmy cierpliwszymi, zgodniejszymi z Wolą Bożą i gorliwymi w wypełnianiu dobrych uczynków — oto co nazywamy także rozmyślaniem bardzo dobrze odprawionym. „Z owocu drzewo bywa poznane”, powiedział Pan Jezus. “Ex fructu arbor agnoscitur” (Mat. XII, 33).
6. STYCZNIA.
Święto Trzech Króli, czyli Epifania.
I. Wyobraź sobie Mędrców, czyli Trzech Króli, idących za światłem gwiazdy.
II. Proś o Łaskę, byś dobrze pojął, jakie zdarzenia, jakie Dobrodziejstwa i jakie obowiązki przypomina nam to święto.
I. Punkt
Wielkie zdarzenie, które nam na pamięć przywodzi święto Trzech Króli.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE [*]. Od wieków obchodzi Kościół to święto z niezwykłą uroczystością, osiem dni trwającą, dla uwiecznienia w pamięci owej wielkiej i szczęśliwej chwili, w której Pan nasz Jezus Chrystus objawił się Mędrcom ze Wschodu, a przez nich wszystkim narodom ziemi, pogrążonym, jak oni, w ciemności pogaństwa. Dlatego święto Trzech Króli nazywa się także Epifanią, co znaczy: ukazanie się, czyli Objawienie się Pańskie. Historyczne jego szczegóły są nam podane w Ewangelii, którą czyta się we mszy dnia tego. Zaczyna się ona słowy następującymi: Gdy się tedy narodził Jezus w Betleem Juda, we dni Heroda króla; oto Mędrcy ze wschodu słońca przybyli do Jerozolimy, mówiąc: gdzie jest, który się narodził, Król żydowski, albowiem widzieliśmy gwiazdę Jego na wschód słońca i przyjechaliśmy pokłonić się Jemu (Mat. I).
ZASTOSOWANIE. Wielka uroczystość dzisiejsza przywodzi na pamięć także inne zdarzenia i pożyteczne nauki. Przypomina nam najpierw, jak gorąco pragnął Pan Jezus dać się poznać wszystkim w sposób zarówno stosowny, jak skuteczny — żydom, którzy mieli wiarę – przez Anioła, poganom – przez gwiazdę cudowną; naucza nas wtedy, jak gorliwie mamy się starać o to, by wszyscy ludzie bez wyjątku poznali i ukochali Pana Boga. Dalej przypomina także dziwnie słodkie drogi Opatrzności Bożej, która w miarę różnych usposobień ludzi różnymi posługuje się środkami — i zachęca nas, byśmy w tej Opatrzności niezachwianą pokładali ufność.
UCZUCIA [**] podziwu… uwielbienia… zdania się na Opatrzność Boską.
POSTANOWIENIE [***]. Rozmyślaj często w dniu dzisiejszym o tej wielkiej uroczystości i o przywiązanych do niej wielkich pamiątkach.
II. Punkt
Wielkie dobrodziejstwa, które nam na pamięć przywodzi święto Trzech Króli.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE. Potomkowie Abrahama byli wybrani i przeznaczeni do utworzenia narodu, który by wśród ludów bałwochwalczych zachowywał cześć i Wiarę w prawdziwego Pana Boga. Ale pewnego dnia miały wszystkie narody ziemi być powołane do tej Samej Wiary, by utworzyć jeden tylko naród w Panu naszym Jezusie Chrystusie. Obietnica ta dana Abrahamowi, spełnioną została w dniu dzisiejszym przez powołanie Mędrców, przedstawiających wszystkie bałwochwalcze narody, a zatem i naszych pogańskich przodków. Święto Trzech Króli przypomina nam przeto nieocenione Dobrodziejstwo powołania nas do prawdziwej Wiary i przypomina to wielkie Dobrodziejstwo, iżeśmy się urodzili w kraju, gdzie prawdziwa wiara jest zachowana niezachwianie; nie mniej może i to, żeśmy otrzymali wychowanie od rodziców, odznaczających się wielkimi uczuciami wiary i pobożności.
ZASTOSOWANIE. Wspomnienia tych przedziwnych Dobrodziejstw powinny być często, a osobliwie dzisiaj — przedmiotem naszych myśli. Tym bardziej zaś powinniśmy się okazywać wdzięcznymi, ponieważ tymi Dobrodziejstwami obdarzył nas Pan Bóg jedynie ze szczególnej ku nam, a niczym niezasłużonej miłości. Strzeżmy się więc niewdzięczności, gdyż ona wysusza źródło Łaski.
UCZUCIA. Kościół zachęca nas w modlitwach dnia tego do radości i wdzięczności. Oddajmy się tym uczuciom podczas medytacji — i przez cały ten piękny dzień dzisiejszy.
POSTANOWIENIE. Przejmij się w szczególności tymi uczuciami przy Komunii Świętej i w czasie nabożeństw uroczystych, w których będziesz brał udział.
III. Punkt
Wielkie i słodkie obowiązki, które nam święto Trzech Króli przypomina.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE. Wiara zdziałała w Mędrcach niepojęte rzeczy. Przemieniła ich w ludzi nowych, duchowych, w Świętych, w Apostołów i Męczenników. Starodawne podanie niesie, iż od Św. Tomasza Apostoła ochrzczeni stali się sami Apostołami i Męczennikami Wiary. Kościół wschodni i zachodni zalicza ich w poczet Świętych , a ludy dotychczas jeszcze gromadnie odwiedzają relikwie swych Świętych wodzów, które od XII. wieku starannie są zachowane w katedrze kolońskiej.
ZASTOSOWANIE. Pan Jezus oświeca i nas także żywym światłem Wiary, która, można powiedzieć, wraz z nami się rodzi i wzrasta. Od dzieciństwa zapoznano nas z jej wielkimi Tajemnicami i Jej świętymi obowiązkami. Okażmy się wtedy wdzięcznymi, postępujmy tak, aby ona w nas coraz obfitsze wydawała owoce świętości. To wielki i słodki obowiązek dla nas wszystkich. Wiara przez miłość działa, mówi Apostoł (do Gal. V. 6). A tam, gdzie jest miłość, dodaje św. Grzegorz papież, wielkie ona działa rzeczy. Amor ubi est, magna operatur.
Czy widać to w tobie?
ROZMOWA DUSZY [****] ze Świętymi Królami. Ciesz się szczęściem, jakiego dostąpili, proś ich i błagaj, by ci wyjednali ustawiczny postęp w wierze i miłości.
Zachęcamy do uczczenia:
- Tajemnicy Objawienia Pańskiego tj. Święta Trzech Króli: Nabożeństwo na święto Trzech Króli.
- Najświętszego Imienia Jezus w nabożeństwie miesiąca Stycznia ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo styczniowe ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
- Najświętszego Imienia Jezus: Nabożeństwo ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
[*] Ażeby ta książka rozmyślań nie stała się tylko książką czytań duchowych, należy zatrzymać się chwilkę i celem jasnego zrozumienia zastanowić się dobrze nad każdym głównym zdaniem rozważania i zastosowania, tak jak gdyby każde zdanie tworzyło osobny ustęp. Twoje własne myśli i uwagi oświecą cię i wzruszą więcej, niż wszystkie inne, podane przez innych. Bylibyśmy użyli tej formy zdań oddzielonych ustępami, gdyby nie to, że wtedy objętość książki stałaby się o wiele obszerniejszą, a tym samym i cena wyższą.
[**] Wzbudzaniu uczuć należy poświęcić jak najwięcej czasu, gdyż przez nie tylko rozmyślanie, czyli medytacja staje się modlitwą. One zapalą i rozniecą w nas ogień Miłości Bożej. One rozmyślaniu naszemu nadadzą pewnego namaszczenia i utrzymają nas przez cały dzień w gorącości ducha. Niepodobna też, aby w ciągu rozmyślania nie obudziło się w nas wiele innych uczuć, które, jak już wspomnieliśmy, są nierównie skuteczniejsze, bo pochodzą z głębi własnej duszy lub z natchnienia Bożego.
[***] Nie dosyć jest czynić dobre postanowienia, należy przede wszystkim zachęcić się i zmusić moralnie do wykonania powziętych postanowień. W tym celu należy uważnie rozbierać motywy czyli pobudki, jakimi są:
1) Wielkie korzyści, wypływające z wiernego wypełnienia dobrych postanowień w tym i przyszłym życiu.
2) Słuszność i sprawiedliwość. Czegóż bowiem wymagają od nas przyrzeczenia dane na Chrzcie Świętym?… sama nazwa Chrześcijanina…. ucznia i naśladowcy Jezusa Chrystusa? Jako też krótkość i wartość czasu?
3) Wielka łatwość wykonania… wszystko się ogranicza na kilku niewielkich usiłowaniach, na kilku umartwieniach, które Łaska Boża jeszcze łatwiejszymi czyni.
4) Radość. Jakże gładkim zadowoleniem napełnia nas trud lub ofiara podjęta z miłości ku Panu Bogu. A przede wszystkim jakąż to pociechę będziemy z tego mieli w godzinę śmierci.
5) W końcu konieczność dobrych postanowień wykonanych czynem. Ale jednego potrzeba (Łuk. X. 42), powiedział Pan Jezus, jednej tylko rzeczy, tj. bym się uświęcił i zbawił, a do tego konieczne mi są dobre, a silne i skuteczne postanowienia.
Częstokroć tracimy cały owoc rozmyślania, jeśli nie czynimy praktycznych postanowień na ten właśnie dzień, w którym rozmyślamy, albo nie prosimy gorąco o pomoc z Nieba, do wykonania dobrych postanowień, rachując zbyt wiele na własne siły.
[****] Rozmowa duszy czyli właściwa modlitwa jest bardzo zaleconą przez mistrzów życia duchownego. Uczucia i postanowienia, podane w punktach rozmyślania, dostarczą zawsze obfitego do niej przedmiotu. Można ją częściej powtarzać prowadząc raz z tą, drugi raz z inną osobą Trójcy Przenajświętszej, albo z Przeczystą Boga Rodzicielką. Albo z którym ze Świętych Patronów swoich, według własnej pobożności i natchnienia. W rozmowie duszy, czyli w modlitwie, zakończającej rozmyślanie, jest rzeczą bardzo pożyteczną ofiarować Panu Bogu praktyczne postanowienia na ten dzień i prosić Go usilnie o Łaskę wytrwania.
Rozważania duchowe należy zakończyć odmówieniem „Ojcze nasz“ lub „Zdrowaś Marya”.
© salveregina.pl 2023