Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

 

 

TOM II.

 

 

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

 

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

 

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.

 

 

 

 

PRZYGOTOWANIE. — Różaniec Święty zasługuje na to, byśmy go odmawiali z pobożnością i uwagą, jest bowiem nabożeństwem wzniosłem pod każdym względem. Jego powstanie łączymy z osobą Św. Dominika; Kościół Święty go potwierdził, Papieże, odmawiającym go, nadali liczne odpusty, Pan Bóg wsławił go wielkimi cudami. Zresztą ten Niebiański Psałterz ze względu na modlitwy, z jakich jest złożony, zawiera w sobie to, co jest najpiękniejszego w Kościele Katolickim. A ty jaką wagę przykładasz do tego cennego skarbu? Jak odmawiasz Różaniec?

 

I. — Z biegiem wieków Różaniec tak się wśród wiernych rozpowszechnił, iż żadne inne nabożeństwo mu nie dorówna. Heretycy używali wszelkiego rodzaju broni, by go ośmieszyć. Na próżno. — Kościół Święty go potwierdził, a nawet ku jego uczczeniu ustanowił osobną uroczystość; Papieże, odmawiającym go, nadali liczne odpusty, a Pan Bóg go wsławił wielkimi cudami. — Z drugiej zaś strony wiadomo, ile dobrego przyniosło światu to wzniosłe nabożeństwo. Iluż dzięki Różańcowi pozbyło się grzechu! Ilu świętość osiągnęło! Iluż zawdzięcza mu dobrą śmierć i zbawienie! Nie ma w tym nic dziwnego, że ten bowiem Psałterz Niebiański, na który składa się rozpamiętywanie Tajemnic, odmawianie Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego, zawiera w sobie, o ile idzie o modlitwy, to, co Kościół Katolicki ma najpiękniejszego. — Zbadaj się, czy żywisz cześć należną dla Różańca, który jest nabożeństwem tak wzniosłym pod każdym względem.

 

II. — Aby zrozumieć, jak miłe jest Najświętszej Pannie nabożeństwo różańcowe, dość przytoczyć obietnice dane przez Nią Bł. Alanowi. „Wszystkim, powiedziała do niego, którzy odmawiają Mój Psałterz, przyrzekam szczególną Opiekę. Różaniec będzie dla wszystkich wielkim znakiem, iż osiągną zbawienie, jest on bowiem potężnym środkiem przeciw piekłu, tępi występki, usuwa grzechy, zwycięża herezje. Kto będzie pobożnie odmawiał Różaniec, nawróci się, jeśli jest grzesznikiem, wzbogaci się w Łaski, jeśli jest sprawiedliwym, i stanie się godnym Chwały Wiecznej. Tych, którzy starają się go rozpowszechniać, będę wspierała we wszystkich ich potrzebach”.

Niechaj owocem tego rozmyślania będzie częste, pobożne odmawianie Różańca, połączone z rozważaniem Tajemnic, o ile to możliwe, przed jakim Obrazem Matki Bożej. — Zastanawiając się zaś nad prześladowaniami, jakich doznaje Kościół Katolicki, i nad bezgraniczną ufnością, jaką Papieże złożyli w tej potężnej broni, odmawiajmy też często Różaniec o przyśpieszenie Niebiańskiego Triumfu.

 

 

Modlitwa.

O Panno Najchwalebniejsza, Królowo Różańca Świętego, cieszę się z Chwały, jakiej doznajesz na całym świecie od tylu Bractw, mających na celu wielbienie Twego Imienia, i padając przed Twym Tronem, proszę Cię, abyś spojrzała łaskawym Okiem na dziedzictwo, które Pan Jezus pozyskał Krwią Swoją; uczyń dla Niego ponownie jeden z tych Cudów, dzięki którym otrzymałaś tytuł Matki Boskiej Zwycięskiej. — Proszę Cię również, Matko moja, abyś mi pozwoliła dziś i zawsze łączyć się z tylu członkami Bractwa Różańcowego, Twymi ukochanymi dziećmi, w odmawianiu Pozdrowienia Anielskiego: „Zdrowaś Marya, Łaskiś pełna, Pan z Tobą“.

„Boże, Którego Syn Jednorodzony Życiem, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Swoim przygotował nam nagrodę zbawienia wiecznego, dozwól, proszę, abym rozpamiętując Tajemnice Różańca Świętego Błogosławionej Maryi Panny, naśladował to, co one zawierają, i dostąpił tego, co obiecują”. Spraw to z Miłości ku Jezusowi. Amen. (*I., 276)

 

 

Kontynuuj cotygodniowy regularny cykl rozmyślań na każdy dzień przeznaczony: Najświętsza Panna Marya wzorem życia samotnego i skupionego.

 

 

 

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego – dzień 7
  2. Nauki katolickie na uroczystość Matki Boskiej Różańcowej.
  3. Uwagi odnośnie paciorków różańca i tajemnic Różańca Świętego.
  4. Arcybractwo Różańca Świętego.
  5. Żywy Różaniec.
  6. Sławni miłośnicy Różańca Świętego.
  7. Różaniec Święty codzienny.
  8. uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Matki Boskiej Różańcowej: Nabożeństwo katolickie na Święto Matki Boskiej Różańcowej.

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023