Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
25 GRUDNIA
UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PANA JEZUSA.
I stało się, gdy tam byli, wypełniły się dni… i porodziła Syna Swojego pierworodnego. — Łuk. 2, 6.
PRZYGOTOWANIE. — Wyobraźmy sobie, iż widzimy w Grocie Betlejemskiej już narodzone Dziecię Jezus i słyszymy Aniołów, którzy śpiewem głoszą Chwałę Bożą i pokój ludziom dobrej woli. Jakież uczucia wówczas przenikały Serce Najświętszej Panny Maryi na widok, iż Słowo Boże stało się Jej Synem. Z jakąż pobożnością i czułością Św. Józef przyciskał do serca Najświętsze Dziecię. Do uczuć tych Świętych Osób dołączmy też swe uczucia.
I. — Zaledwie Najświętsza Panna weszła do groty, pogrążyła się w modlitwie. Wtem widzi światło niezmierne, w Sercu odczuwa radość niebiańską, spuszcza oczy i, o Boże, cóż widzi? Oto na ziemi Dziecię Jezus tak piękne i miłe. Dziecina drży, kwili i, według objawienia, jakie otrzymała Św. Brygida, wyciąga rączki i przez to wyraża życzenie, by Matka je wzięła na rękę. Marya przejęta świętą radością, wzywa Józefa. Chodź, mówi do Niego, Syn Boży już się narodził. Wchodzi Józef, a ujrzawszy Narodzonego Jezusa ze łzami radości w oczach cześć Mu oddaje. Najświętsza Dziewica z Miłością Macierzyńską i czcią najgłębszą bierze w Swe Ręce ukochanego Syna, i według wspomnianego objawienia, stara się Go rozgrzać żarem Swych policzków, Swych piersi. Następnie, trzymając Dziecię na Łonie, cześć Mu jako Bogu oddaje; całuje Jego Nóżki, jako Swemu Królowi, — całuje Twarzyczkę, jako Synowi Swemu; zaraz też Dziecinę okrywa, w pieluszki owija. — Lecz, o Boże, owe pieluszki są zgrzebne, z grubego wyrobione płótna; co więcej, są zimne, wilgotne, a nie ma ognia, by je ogrzać.
Zastanówmy się nad uczuciami Serca Najświętszej Dziewicy w chwili, gdy ujrzała Słowo Boże, doprowadzone przez ludzi do takiego ubóstwa; rozważajmy, z jaką pobożnością, czułością po raz pierwszy Swe Dziecię przycisnęła do Serca i do uczuć tej Dobrej Matki dołączmy również swoje uczucia. Prośmy też Ojca Niebieskiego, aby ponowne Narodzenie, według ciała, Jego Jednorodzonego Syna, uwolniło nas z niewoli grzechowej, w której od dawna pozostajemy, pod której jarzmem dotąd jesteśmy.
II. — Pan Jezus się narodził. Przybądźcie królowie, książęta, wszyscy ludzie. Przyjdźcie, by uczcić swego Króla. Lecz któż się zjawia? Syn Boży przyszedł na świat, a świat Go nie chce uznać.
Jeśli jednak nie przychodzą ludzie, śpieszą Aniołowie, by oddać cześć swemu Panu i z radością śpiewają: Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. Chwała Miłosierdziu Bożemu, które zamiast karać zbuntowanych ludzi, sprawiło, iż Pan Bóg przyjął na się należne im kary i przez to ich zbawił. Chwała Mądrości Bożej, która znalazła sposób, by równocześnie zadośćuczynić Sprawiedliwości i uwolnić człowieka od zasłużonej śmierci. — Chwała Wszechmocy Bożej, która w sposób tak godny podziwu złamała moce piekielne. — Chwała wreszcie Miłości Bożej, która sprawiła, iż Pan Bóg stał się dziecięciem, by wieść życie tak ubogie, pokorne, w udręce. Do hołdów Aniołów dołączmy również i nasze; mówmy z Kościołem, naszą Matką:
Modlitwa:
„Chwała na wysokości Bogu. Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. Chwalimy Cię, błogosławimy Tobie, cześć Ci oddajemy, wysławiamy Ciebie, dzięki Ci składamy dla wielkiej Chwały Twojej, Panie Boże, Królu Niebios, Boże Ojcze Wszechmogący. Panie, Synu Jednorodzony, Jezu Chryste, Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. Który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami; Który gładzisz grzechy świata, przyjm prośbę naszą; Który siedzisz na prawicy Ojca, zmiłuj się nad nami. Boś Ty Sam Jeden Święty, Sam Jeden Pan, Tyś Sam Jeden Najwyższy, Jezu Chryste, z Duchem Świętym w Chwale Boga Ojca. Amen. (III, 728).
Zachęcamy do uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego w okresie Bożego Narodzenia: Nabożeństwo na okres Bożego Narodzenia
Zachęcamy także do uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
© salveregina.pl 2022