Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
Zawartość strony
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
26 GRUDNIA
UROCZYSTOŚĆ ŚW. SZCZEPANA
I obrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego. — Dz. Ap. 6, 5.
PRZYGOTOWANIE. — Oto piękna pochwała, jaką Pismo Święte daje cnocie Św. Szczepana. — Nazywa go pełnym wiary, pełnym Łask, mocy, jednym słowem pełnym Ducha Świętego. Podziwiajmy pierwszego Męczennika i naśladujmy jego wzniosłe cnoty.
I. — Zastanów się nad pochwałą, jakiej Duch Święty udziela Św. Szczepanowi. Nazywa go najpierw pełnym wiary. I obrali Szczepana, męża wiary. Być pełnym wiary, według Św. Tomasza, znaczy, nie tylko mocno wierzyć w prawdy objawione, kochać gorąco objawienie, zgadzać się doskonale z Wolą objawiającego Pana Boga, lecz oznacza również znajomość całego zasobu wiary i poszczególnych jego części. Toteż Św. Hieronim powiada, iż Św. Szczepan był najbieglejszy w prawie Bożym.
Duch Święty mówi dalej o Św. Szczepanie, iż był pełen łaski i mocy. Bronił on sprawy Pana Jezusa ze słodyczą i największą żarliwością. Okazał to szczególniej w owej wzniosłej przemowie, jaką wygłosił przed śmiercią; zrazu wezwał lud i starszych, by go słuchano, a następnie począł głosić słowa zbawienia — przypomniał słuchaczom wszystkie łaski, jakie otrzymali od Pana Boga i czarną niewdzięczność, jaką Mu za nie odpłacili. Widząc zaś, iż delikatnymi słowy nie zdoła zmiękczyć serc zatwardziałych, począł zebranym ostro nieprawości ich wyrzucać i zakończył przemowę słowy heroicznej odwagi: Twardego karku i nieobrzezanych serc i uszu, wy się zawsze sprzeciwiacie Duchowi Świętemu.
Jednym słowem Pismo Święte nazywa Św. Szczepana pełnym wszelkich Łask Niebiańskich: A będąc pełen Ducha Świętego, czytamy o nim, iż czynił cuda i znaki wielkie między ludem, że nie mogli się sprzeciwić mądrości jego; iż było oblicze jego, jako oblicze anielskie; a na koniec, iż przed śmiercią, ujrzał Chwałę Bożą i Pana Jezusa stojącego po Prawicy Bożej. Podziwiaj cnoty Świętego, w których zajaśniały godne podziwu Dary Boże. Spojrzyj następnie na swą duszę; popatrz, czy i ty te cnoty posiadasz i w jakim stopniu w nich się ćwiczysz. I tobie Pan Bóg tych cnót udzielił przez Sakrament Chrztu Świętego.
II. — Choć Św. Szczepan jaśniał wszelkimi cnotami, szczególniej jednak dwoma się odznaczał: miłością Pana Boga i bliźniego. — Dowiódł swej miłości ku Panu Bogu, gdyż pierwszy z wiernych za głoszenie Nauki Chrystusa Pana podjął śmierć męczeńską. Żydzi, słysząc, jak im wyrzucał ich występki, słysząc jego groźby, złościli się niezmiernie i zgrzytali zębami. Aby go nie słyszeć, poczęli głośno krzyczeć i zamykali sobie uszy, rzucili się nań jednomyślnie, wyrzucili za miasto i tam ukamienowali.
Św. Szczepan okazał również swą miłość bliźniego. Zapominając o swoich cierpieniach, a bolejąc jedynie nad zaślepieniem swych katów, dobrodziejstwem za krzywdę, miłością za nienawiść, słodyczą za gniew, dobrocią za złość im odpłacił. Jednym słowem spełnił to, czego jego Mistrz nauczał: Módlcie się za prześladujących i spotwarzających was. Ukląkłszy, zawołał głosem wielkim, mówiąc: Panie, nie poczytuj im tego grzechu, a to rzekłszy, zasnął w Panu. Ta heroiczna miłość tak podobała się Panu Jezusowi, iż według Św. Augustyna, zawdzięczał jej nawrócenie Św. Paweł Apostoł, który zezwolił na śmierć Św. Szczepana.
Jakaż nauka dla ciebie, byłeś chciał z niej korzystać! Zbadaj swe serce, czy nie żywisz jakiej niechęci, wstrętu względem kogokolwiek. Proś Pana Jezusa o siłę, abyś ochotnie przebaczał wszelkie krzywdy, choćby niezasłużone, żebyś znosił ułomności innych, jak oni znoszą twoje wady i abyś względem wszystkich był uprzejmy, nie wyłączając nikogo.
Modlitwa:
„Daj nam, prosimy Cię, Panie, naśladować to, co czcimy, byśmy się nauczyli miłować także nieprzyjaciół; albowiem obchodzimy uroczyście śmierć tego, który nawet za prześladowców umiał się modlić do Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Spraw to, Boże, przez Miłość ku Jezusowi i naszej drogiej Matce, Maryi. Amen.
Zachęcamy do uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego w okresie Bożego Narodzenia: Nabożeństwo na okres Bożego Narodzenia
Zachęcamy także do uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
Zachęcamy do uczczenia dziś Świętego Patrona dnia dzisiejszego Św. Szczepana, Pierwszego Męczennika: Nabożeństwo do Św. Szczepana, Pierwszego Męczennika.
© salveregina.pl 2022