31 grudnia.
VII dzień oktawy świąt Bożego Narodzenia.
Źródło: O. Jerzy od Św. Józefa, Chleb powszedni. Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego. Wyd. OO. Karmelitów Bosych Kraków 1959
Rozmyślanie.
Marya uczy nas rozważać z pożytkiem
I. Prawdy nadprzyrodzone
II. i Dobrodziejstwa Boże.
„Marya zaś zachowywała wszystkie te słowa, rozważając je w Sercu Swoim” (Łk 2, 19).
I. Aniołowie uczą nas modlitwy, ale bezsprzecznie najlepszą jej Mistrzynią po Chrystusie Panu jest Marya. Jest Ona duszą głęboko rozmodloną. Wszystko co dotyczy Pana Jezusa jest dla Niej przedmiotem zastanowienia. Cudowne okoliczności towarzyszące Narodzeniu nie wytrącają Jej wcale z wewnętrznej postawy, uważnej zawsze na to, co istotne. Toteż Marya mogła najwięcej powiedzieć Świętemu Łukaszowi o tym wszystkim co się w Betlejem wtenczas działo. Święty zaś pisarz nie mógł tego pominąć, aby nie wskazać, że Marya wszystko co się zdarzyło przy Narodzeniu i po Narodzeniu Boskiego Dzieciątka, rozważała w Sercu Swoim. Najpierw „zachowywała wszystkie słowa”, tj. wszystko, co słyszała i widziała utkwiło Jej głęboko w Duszy. Mamy tu jeszcze jeden dowód wiarygodności Ewangelii. O tym co Ewangelista Łukasz zapisuje świadczy Marya jako naoczny świadek. Czy nie miło nam będzie stwierdzić, że i Ewangelię zawdzięczamy Maryi? Następnie dodaje Ewangelista: „I rozważała w Sercu Swoim”, to jest zastanawiała się nad wszystkimi okolicznościami i ich znaczeniem, a więc nad tym, co widzieli i słyszeli pasterze i o czym wreszcie donieśli królowie. Marya postępuje w mądrości. Coraz lepiej poznaje Boski Majestat Swojego Dziecięcia, Którego pokora i ubóstwo wydaje się Jej wielkim Cudem. Nie znajduje wszakże w niczym żadnej sprzeczności, owszem stwierdza, że przepowiednie Proroków się spełniają. O, jak Święty Ogień Miłości Bożej zapalał się wtedy w Sercu. Ewangelista bowiem powiada, że rozważała „w Sercu Swoim”.’ Czyli modlitwa Maryi nie tyle była pracą pamięci, rozumu, ale tej wiedzy, w której siedlisko swoje ma Miłość. Jest naturalną rzeczą, że co się miłuje, o tym się łatwo rozważa. Oto na czym polega najdoskonalszy sposób rozmyślania i w czym tkwi sens pełnej modlitwy.
II. Aby modlitwa nasza posiadała wyżej wskazany miłosny kierunek i zmierzała do przekształcenia nas, musimy rozważać jak najwięcej Dobrodziejstwa Boże. Nie grzebmy się we własnych grzechach i słabościach. Nie zapełniajmy naszych rozmyślań wieczną żebraniną. Aby rozbudzić w sobie wielką miłość, musimy więcej patrzeć na Dzieła Miłości Bożej. Uczy nas tego Marya, Która dobrze pamięta wszystko to, co się dzieje naokoło takich wydarzeń jak Wcielenie, Narodzenie i Odkupienie. To wszystko rozważa i to staje się źródłem jej niezmiernej Miłości. Stąd to uczuciami dominującymi w Jej Sercu są uczucia Miłości i akty pochwalne Pana Boga. Świadczy o tym Jej pieśń „Wielbij duszo moja, Pana”. Pójdźmy i my za Jej Świętym Przykładem i rozważajmy jak najwięcej Łaski i Dobrodziejstwa Boże. Ponieważ kończysz znowu jeden rok życia swego, to rozważ prócz ogólnych Dobrodziejstw także poszczególne, które otrzymałeś w ubiegłym roku od Pana Boga. Zastanów się, jaką Ojcowską troską otaczał cię i bronił tak, co do duszy, jak i co do ciała, od ilu niebezpieczeństw cię uchronił, ilu bliźnich natchnął, aby ci dobrze czynili, ile razy pozwolił ci przyjmować Święte Sakramenty. Czy okazałeś się wdzięczny za te wszystkie Dobrodziejstwa? Czy w ciągu tego roku pozbyłeś się bodaj jednego niedoskonałego przyzwyczajenia? Czy zrobiłeś postęp w cnocie? A zwłaszcza ileś postąpił w miłości? Obżałuj dzisiaj twoje liczne i wielkie niedbalstwa, i postanów wszystko naprawić, a braki nadrobić tym żarliwszą miłością.
Modlitwa:
O Najświętsza Panno, Matko Boga, Maryo! Błogosławionaś Ty, że wydałaś na świat Odwieczne Słowo Wcielone i nauczyłaś nas z Nim współżyć przez modlitwę. Z uczuciami Twojego Serca łączę i moje uczucia wdzięczności Bogu za otrzymane w tym roku Dobrodziejstwa. Uproś mi z Nowym Rokiem Łaskę nowego życia oraz Łaskę wytrwania w dobrem aż do końca. Amen.
Zachęcamy do uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego w okresie Bożego Narodzenia: Nabożeństwo na okres Bożego Narodzenia
Zachęcamy także do uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
Poweźmij przebłaganie za swoje grzechy oraz podziękowanie za otrzymane Łaski od Pana Boga w minionym Starym Roku: Nabożeństwo na zakończenie Starego Roku.
© salveregina.pl 2022