Źródło: O. Jerzy od Św. Józefa, Chleb powszedni. Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego. Wyd. OO. Karmelitów Bosych Kraków 1959
Rozmyślanie.
W ucieczce do Egiptu Marya i Józef są wzorem
I. poddania się Woli Bożej,
II. doskonałego posłuszeństwa.
„A Józef wstawszy wziął Dziecię i Matkę Jego w nocy i uszedł do Egiptu” (Mt 2, 14).
I. — Wczoraj przeżywała Święta Rodzina wielką radość, widziała hołdy, dzisiaj nawiedza ją ciężka próba. Dopiero co przybyli do Świętej Rodziny szlachetni goście z dalekiej krainy, a teraz trzeba ratować się ucieczką przed niegodziwym królem. Zapytać się możemy ze zdziwieniem, czy Życie Pana Jezusa ma podlegać takim samym zmiennym losom jak i nasze? Pan Jezus przyszedł podbić świat Miłością, a oto Sam musi uciekać przed nienawiścią jego. Chrystus Pan przyszedł istotnie zakosztować wszystkich niebezpieczeństw, zmienności i niepewności naszego losu. Wczoraj w ubóstwie i upokorzeniu pocieszony był śpiewem Aniołów i adoracją pastuszków oraz hołdem Trzech Mędrców; obecnie zaś Ojciec Niebieski dopuszcza, że podstępny Herod powziął zamiar okrutnego morderstwa, przed którym musi się ratować ucieczką. Po słonecznych dniach krótkiej radości miała nastąpić noc pełna ciemności. Taka była Wola Boża dla Pana Jezusa. Taka jest i dla nas, abyśmy podlegali zmiennościom życia.
Kilka dni po odjeździe Trzech Mędrców objawił się Anioł Józefowi we śnie i dał mu następujące polecenie: „Wstań, a weźmij Dziecię i Matkę Jego, a uciekaj do Egiptu” (Mt 2, 13). Pan Bóg Sam podał mu sposób zabezpieczenia Dzieciątka. Z niemałym przestrachem Marya i Józef dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwo grozi Dzieciątku. Niemały musiał powstać w nich smutek na wiadomość, że muszą natychmiast opuścić swoją ojczyznę, swoich znajomych i krewnych i udać się do obcego kraju, gdzie przez nie wiadomo jak długi czas będą zmuszeni żyć jak wygnańcy i pędzić życie w ubóstwie i niedostatku. Mimo to, poddali się bezwzględnie, bez szemrania i skargi Woli Bożej. W ten sposób dali wszystkim wiernym, a zwłaszcza osobom zakonnym, jaśniejący przykład bezwzględnego posłuszeństwa Panu Bogu.
II. — Udając się do Egiptu Marya i Józef dali przykład nie tylko zwykłego posłuszeństwa, ale także posłuszeństwa doskonałego, wprost heroicznego. W podróż udali się natychmiast. Jak szybkie były ich przygotowania, możemy się domyślać z bardzo zwięzłego sprawozdania Ewangelisty: „Wstawszy… wziął… i uszedł”. Święty Józef zastosował się do polecenia bezzwłocznie i jakoby bez namysłu. I tak w Świętej Rodzinie, jakby w jakim najdoskonalszym zgromadzeniu zakonnym, wszyscy kierują się posłuszeństwem. Józef słucha Anioła, Marya Józefa, a Dzieciątko Jezus swoich Rodziców. Józef posłuchał na ślepo, czyli nie dociekał, nie szukał innych sposobów ratowania się, ale zawierzył całkowicie temu rozwiązaniu i tej radzie, jaką mu podał Pan Bóg przez Anioła. A przecież mogły się nasunąć jeszcze inne sposoby ratowania się.
Weźmijmy sobie do serca ten piękny przykład ślepego posłuszeństwa Świętej Rodziny, która tak prędko, tak ochotnie, tak dokładnie i bez oglądania się na jakiekolwiek względy poszła za wskazaniem wyższej woli. Wielu może razić słowo „ślepe posłuszeństwo”. Co ono właściwie oznacza? Być ślepo posłusznym to nie znaczy być nieświadomym treści rozkazów. Nie wymaga takie posłuszeństwo, abyśmy nie zdawali sobie sprawy z motywów, dlaczego mamy słuchać, ani nie wiedzieli kogo mamy słuchać. Pod tym bowiem względem posłuszeństwo winno być najbardziej rozumne i światłe. Nie powinniśmy natomiast badać pobudek osobistych rozkazującego ani osobistych zalet przełożonego, ani jego usposobienia względem nas. Na te rzeczy powinniśmy mieć oczy zamknięte, gdyż one mogłyby nam utrudnić a nawet uniemożliwić posłuszeństwo. Być posłusznym „na ślepo”, czyli być prawdziwie posłusznym, to znaczy z tej jednej racji słuchać, że jest to rzeczą zbawienną i Panu Bogu miłą, owszem rzeczą bardzo rozumną.
Modlitwa:
O Wy, Najświętsze Osoby, Jezus, Marya i Józefie Święty nauczcie mnie prawdziwego posłuszeństwa i poddania się Woli Bożej. Wyjednajcie mi Boże oświecenie, iżbym zrozumiał, że całe moje bezpieczeństwo opiera się na posłuszeństwie. Amen.
Zachęcamy:
- W oktawie Epifanii do uczczenia Tajemnicy Objawienia Pańskiego tj. Święta Trzech Króli: Nabożeństwo na święto Trzech Króli.
- Do uczczenia Najświętszego Imienia Jezus w nabożeństwie miesiąca Stycznia ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo styczniowe ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
- Do uczczenia Najświętszego Imienia Jezus: Nabożeństwo ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
© salveregina.pl 2023