Modlitwa w Ogrójcu

Wtorek po niedzieli Starozapustnej.

Pamiątka modlitwy Pana naszego Jezusa Chrystusa na Górze Oliwnej.

 

 

Źródło: Książka do oświecenia i zbudowania duszy chrzescijańsko katolickiej cz. I 1897

 

 

 

 

Nauka.

W dniu dzisiejszym rozpoczyna Kościół obcinki pamiątki Męki Chrystusowej. Cierpienia Zbawiciela rozpoczęły się po Ostatniej Wieczerzy, gdy smutny aż do zgonu poszedł z uczniami na górę Oliwną i tam ze strapieniem w sercu i wśród potów śmiertelnych modlił się do Ojca. Tam przeto na górę Oliwną prowadzi nas dzisiaj Kościół. W hymnie nieszpornym śpiewa: ,,Patrz, jak Słowo Ojca dobrotliwie i miłościwie schodzi z Wyżyn Niebieskich, aby uzdrowić ludzi straconych z winy Adama. Litując się nad opłakanym upadkiem świata i postanowiwszy dźwignąć nas z upadku, modli się Mistrz i schyliwszy głowę, błaga o Łaskę“.

LEKCJA (Żyd. 5, 5-10). W y j a ś n i e n i e .

Apostoł uważa tu Chrystusa Pana ze strony Człowieczej, jak dokonał dzieła powierzonego Sobie od Ojca Niebieskiego. Swój Arcykapłański Urząd sprawował aż do Śmierci wśród częstych modlitw i rzewnego płaczu i doświadczył na Sobie, do jak gorzkiej Męki prowadzić może posłuszeństwo. Za to Go Ojciec ocalił od śmierci; od umierania Go nie zwolnił, lecz kazał Mu doświadczyć boleści skonu. Ale za to obdarzył Go wspaniałym Zmartwychwstaniem i uczynił Go Sprawcą zbawienia tych, którzy Mu są posłuszni. W tym zawarta jest nauka i pociecha dla nas, że słuchając Pana Jezusa we wszystkim tym, co na nas nałożył, musimy także na sobie doświadczyć goryczy, nie odłączonej od posłuszeństwa i ustawicznego zaparcia się siebie, ale że przy tern z naszym arcykapłanem nie potrzebujemy się obawiać śmierci i dostaniemy się do królestwa żywych.

Znoś przeto, Chrześcijaninie, co Pan Bóg na ciebie zsyła, bądź Mu w posłuszeństwie wiernym, choćbyś miał łzy wylewać i krwawo się pocić; a jeżeli ci z trudnością przyjdzie zdanie się na Wolę Bożą, łącz się do Pana Jezusa, Który także zdał się na Wolę Swego Niebieskiego Ojca.

EWANGELIA (Łuk. 22, 39-44). U w a g i.

Zważ:

1. Że Uczniowie będą świadkami strasznych Mąk swego i naszego Pana, i że ten widok będzie im powodem wielkiego pokuszenia. Człowiek bowiem na ziemi nie pojmie, czemu Pan Bóg na Świętego i ukochanego Syna Swego zsyła utrapienie. Nie mogą się oprzeć przekonaniu, że i oni są przeznaczeni na spełnienie kielicha goryczy, przeciwko czemu chce podnosić bunt ciało. Dla odparcia tej pokusy maja czuwać i modlić się. I my uciekać się mamy do modlitwy w każdej potrzebie i wszelakim strapieniu.
2. W trwodze i potrzebie modli się Pan Jezus, ażeby Go minął ten kielich. Gdy ulegasz pod ciężarem krzyża, wolno ci użalić się Panu Bogu, i prosić Go, ażeby zdjął ten krzyż z ciebie. Ale modlitwa twoja nie powinna być skutkiem niechęci i szemrania, odrazy i wstrętu do cierpień. Jak Pan Jezus zrzekł się Swej Woli i zdał się na Wolę Ojca, tak czyń i ty, mówiąc: „Panie, nie moja, lecz Twoja Wola niech się stanie”.
3. Gdy Pana Jezusa opadły trwogi śmiertelne, modlił się dłużej. Ze zwiększającym się strapieniem i bólem serdecznym winna się zwiększać gorącość twych modłów. Gdy strapienie nie ustaje, lecz się wzmaga, jest to dowodem, że Pan Bóg albo z ciebie nie jest zadowolony, albo żąda od ciebie większej zasługi. Im większej zasługi od ciebie się domaga, tym większą Chwałą pragnie cię obdarzyć, co przecież jest wielką pociechą.

Modlitwa odpustowa o zgadzanie się z Wolą Bożą.

— Daj mi, Najdobrotliwszy Jezu, Twa Łaskę, aby zawsze we mnie była  ze mną, współdziałała i przy mnie aż do końca pozostała. Spraw, abym zawsze pragnął, co Tobie jest najmilszym i co Ci się najwięcej podoba. Twoja Wola niech będzie moją, moja wola niech idzie w parze z Twoją i niech się z Nią całkowicie zgadza. Niech moje chcenie i niechcenie z Twoim będzie zjednoczone. Daj raczej, abym niczego innego nie żądał lub żądał, jak tego, czego Ty żądasz, lub nie żądasz. Amen.

(200 dni odpustu dla tych, co mówią te modlitwę raz na dzień. Leon XIII, 27 Lutego 1886.)

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *