Zawartość strony
Przewodnik prawdziwej pobożności
O. Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
o życiu Pana Naszego Jezusa Chrystusa
ku użytkowi wiernych
TOM I
Czwartek.
Nawrócenie i publiczne wyznanie wiary Apostoła Tomasza.
I. Przedstawię sobie Tomasza zawstydzonego i żałującego u stóp swego Mistrza.
II. Prosić będę o doznanie tych samych uczuć, a zwłaszcza w chwili rozgrzeszenia sakramentalnego.
I. Punkt.
Jezus wzywa Tomasza, aby się dotknął ran Jego.
Rozważanie. Jakież musiało być przerażenie Tomasza na widok Boskiego Mistrza, wobec którego tak źle sobie postąpił? Zaprzeczał prawdzie słów Bożych, odmawiając wiary w cud Zmartwychwstania, który tak wyraźnie przepowiedział Zbawiciel; kładąc niejako swoje prawa i warunki, narzucił Mu swoją wolę i zachcenia, gdy mówił: Jeśli nie ujrzę w ręku jego śladów gwoździ, a nie włożę palca mego na miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę (Jan XX). Słusznie więc mógł się obawiać, że dla swej pychy i zuchwałości zasłużył na sprawiedliwy gniew i oburzenie Mistrza. A jednak cóż czyni Chrystus?… Oto z przedziwną łaskawością skłania się do woli Tomasza, czyniąc mu tylko najłagodniejszą wymówkę: Włóż sam palec twój, a oglądaj ręce moje i ściągnij rękę twoją, a włóż w bok mój, a nie bądź niewiernym, ale wiernym.
Zastosowanie. Takie jest postępowanie Dobrego Pasterza, który pragnąc pozyskać naszą duszę, posuwa swą powolność względem nas aż do zaspokojenia naszych słabości i zachceń! Jakaż to dobroć i łaskawość! Czy jej nie doświadczyłeś na sobie? Zastanów się uważnie nad przeszłym życiem, a w szczególności nad wszystkimi okolicznościami twego nawrócenia i oddania się całkiem bez podziału Bogu — znajdziesz wiele dowodów tej niepojętej dobroci, która skłaniała się i stosowała do twego charakteru, usposobienia, do twoich pragnień i pociągów.
Uczucia. Uwielbienie… Miłość… Wdzięczność.
Postanowienie. Oddaj się z nieograniczoną ufnością w ręce Dobrego Pasterza twej duszy.
II. Punkt.
Jezus przyjmuje żal i wyznanie wiary Tomasza.
Rozważanie. Światłość i Boski, zachwycający wdzięk uwielbionego ciała Jezusowego, słodkie słowa z Jego ust płynące, a przede wszystkiem ta niepojęta łaskawość nawróciła w jednej chwili i podbiła serce Apostoła. Jakby w zachwycie duszy i nieprzytomny sobie wypowiada te tylko słowa: Pan mój i Bóg mój! Pan mój i Bóg mój! Krótkie słowa ale pełne znaczenia; zawierają głośne, uroczyste wyznanie wiary w człowieczeństwo i bóstwo Jezusowe, wyrażają z przedziwną siłą i mocą najżywsze uczucia czci, żalu, posłuszeństwa, uległości, nadziei, miłości i ufności, które tkwiły w głębi duszy Tomasza. Podobały się one Jezusowi, a żałującemu Apostołowi zjednały przebaczenie i niepamięć przeszłości.
Zastosowanie. Nauczmy się stąd, że nie na mnogości i wyszukaniu słów polega skuteczność naszej modlitwy, ale na usposobieniu serca, z którego pochodzi. Przekonajmy się, że zawsze skory jest Pan do przebaczenia, wysłuchania i udzielenia swych łask wtedy nawet, gdyśmy go ciężko obrazili. I tylko małej wierze, małej ufności przypisać należy, że dotąd tak mało oczyszczeni jesteśmy ze skazy grzechowej, tak ubodzy w łaski i zasługi.
Uczucia. Powtarzaj w uniesieniu ducha te słowa św. Tomasza: Pan mój i Bóg mój! Pan mój i Bóg mój!
Postanowienie. Po każdem zboczeniu z dobrej drogi, w każdej potrzebie, uciekać się będę z najzupełniejszą ufnością do Boskiego Pasterza mej duszy.
III. Punkt.
Jezus głosi zasługę wiary.
Rozważanie. Uważmy, jak Chrystus Pan odpowiada na wyznanie wiary nawróconego Apostoła: Iżeś mię ujrzał, Tomaszu, uwierzyłeś, błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli (Jan XX). Co znaczą te słowa? Oto widocznie, że mniejsza lub większa zasługa naszej wiary i zapłaty w niebie zależy nie od przekonania w skutek świadectwa cudów, ale od ślepego poddania rozumu objawionym słowom Bożym.
Zastosowanie. Ta żywa wiara, którą sławi Chrystus, jest owocem nadzwyczajnej łaski i darem Boga. A więc potrzeba, abyśmy błagali nieustannie o jej pomnożenie za przykładem Apostołów, gdy wołali do Boga: Panie, przymnóż nam wiary (Łuk. XVII). Dlaczego twoja wiara tak słaba jest, tak skąpa w dobre uczynki, w uczynki żarliwości i świątobliwości ? Czy nie dlatego, że nie dosyć gorąco modlisz się o jej pomnożenie i utwierdzenie?
Rozmowa duszy z Jezusem. Wychwalaj, błogosław, uwielbiaj łaskawość i dobroć miłosnego i najlepszego Zbawiciela. Proś z Apostołami o łaskę żywej wiary, która przenosi góry.
© salveregina.pl 2021